تاریخ 1396/01/26 زمان 07:59:58 بازدید 444

رویکرد اصولگرایان؛ تثبیت خود با نفیِ دولت یازدهم

اصولگرایان با صبغه حمایت و سکوت در برابر سیاست های دولت گذشته و نقد پیوسته دولت یازدهم، در حالی در فضای سیاسی کشور وارد شده اند که به گفته برخی کارشناسان این جریان، تثبیت خود و پیروزی در انتخابات آینده را به نفیِ دولت و آقای روحانی گره زده اند.

 

 در خلال انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، فعالیتِ گروه ها و جریان های مختلف سیاسی در کشور نبض تندتری گرفته است. یک سوی جریان اصلاح طلبان و اعتدال گرایان هستند که با تکیه بر دستاوردها و گشایش های سیاسی، اقتصادی دولت یازدهم درصحنه انتخابات وارد شده اند. سوی دیگر نیز اصولگرایان، جریان
احمدی نژاد و شخصیت هایی قرار دارند که مستقل از جریان ها و وابستگی های حزبی و جناحی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری، اعلام آمادگی کرده اند.
جمنا (جمعیت مردمی نیروهای انقلابی) نیز تشکلی است که به عنوان 'جبهه نیروهای مردمی انقلاب اسلامی' با تجمیع طیف های مختلف اصولگرایی با هدف پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری 96 چند ماه مانده به انتخابات به صورت رسمی در فضای سیاسی کشور اعلام موجودیت کرده است.
فارغ از تعدد و تکثرِ جریان های موجود در فضای سیاسی کشور در آستانه انتخابات، سوالی که چند سال اخیر به ویژه در چهار سال دولت یازدهم مطرح بوده، این است که چرا اصول گرایان به رغم مشکلاتی که دولت گذشته در حوزه های اقتصادی، سیاسی و همچنین روابط و مناسبات خارجی ایران با جامعه جهانی ایجاد کرد، نه تنها از آن انتقاد نکردند بلکه در 8 سال فعالیت دولت گذشته همچنان حامی آن بودند؟ دیگر اینکه چرا اصولگرایان طی چهارسال اخیر، پیوسته از دولت یازدهم انتقاد می کردند؟ در پی این چراها پژوهشگر ایرنا با «حسین کنعانی‌مقدم»، 58 ساله و دبیر کل حزب سبز ایران انجام داده است .
وی از چهره ها و فعالان سیاسی اصولگرا و عضو هیات رئیسه خانه احزاب است که در سوابق او عضویت در شورای عالی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و مسئول کمیته سیاسی نخبگان دیده می شود.
مشروح گفت وگو به این شرح است :

 چرا اصولگراها با اینکه می دانستند احمدی نژاد اصولگرا نیست و به اصول و چهارچوب های آنها پایبند نیست اما از او حمایت کردند؟
**کنعانی مقدم: جریان اصولگرایی طیف های متفاوتی داشت همه جریان اصولگرایی در این مساله متفق القول نبودند. گفتمانی که او در آن زمان مطرح کرد، بحث انقلاب اسلامی بود. اصولگرایی هم مخالفتی با این گفتمان نداشت اما در مقطعی که نحوه عملکرد دولت آقای احمدی نژاد برای آنان مشهود شد از او فاصله گرفتند، بسیاری از دولت او جدا شدند و در مقابل او ایستادند. از این رو نمی توان به طور مطلق گفت که جریان اصولگرایی از آقای احمدی نژاد حمایت و دفاع کرد.

برخی معتقدند جریان اصولگرایی با وجود آگاهی از همه مشکلاتی که در دولت های نهم و دهم برای کشور پیش آمد همچنان به حمایت از سیاست های آقای احمدی نژاد ادامه دادند؟ شما این دیدگاه را چگونه تفسیر می کنید ؟
**کنعانی مقدم: به عنوان عضوی از جریان اصولگرایی، منتقد دولت آقای احمدی نژاد بودم و در دوره اول ریاست جمهوری نیز به رویکرد ایشان انتقاد داشتیم. اما با توجه به اینکه دولت آقای احمدی نژاد بر مبنای گفتمان انقلاب اسلامی شکل گرفته بود، در آن مقطع اصولگرایان بر این عقیده بود که نباید باعث تضعیف دولت به عنوان بخشی از حاکمیت جمهوری اسلامی باشند و نسبت به سیاست های اشتباه دولت او سکوت کردند.این انتقادی است که هنوز هم به جریان اصولگرایی وارد می شود که چرا در آن زمان سکوت پیشه کردند.

 اصولگرایان اما در دولت یازدهم که میراث دار مشکلات و مسائل دولت قبلی بود پیوسته دولت آقای روحانی را نقد می کردند، این تفاوت رویکرد را چگونه ارزیابی می کنید؟
**کنعانی مقدم: اکنون کسانی هستند که بی رحمانه دولت یازدهم را نقد می کنند. در حالی که نباید یک جریان سیاسی برای اثبات خود دیگران را نفی کند. نقد دولت یازدهم نیز به نوعی به همین دلیل صورت گرفت. یعنی برخی جریان های سیاسی به جای تصحیح برنامه ها و عملکرد خود برای اثبات خود، بیراهه رفتند و پیوسته از سیاست ها و برنامه های دولت یازدهم انتقاد کردند. همه جریان اصولگرایی این گونه نیست بلکه برخی از طیف های این جریان هستند که برای پیروزی در انتخابات آینده، اثبات خود را با نفی آقای روحانی و دولت او گره زده اند.

نقش اصولگرایان را در انتخابات پیش رو چگونه ارزیابی می کنید؟
**کنعانی مقدم: در این زمینه اصولگرایی برنامه هایش را در سه فاز دنبال کرده است. یک فاز این بود که جریان اصولگرایی خود را بازیابد و وحدت و همدلی در این جریان ایجاد شود که 'جمنا' برآیند این بخش است که توانست بین نیروهای این جریان تجمیعی را ایجاد کند که برای ما موفقیت در این مرحله بهتر و مهمتر از پیروزی در انتخابات است. گام دوم این بود که نامزدهای انتخاباتی که توانمندی ریاست بر قوه مجریه را دارند از سوی گروه ها و طیف های این جریان معرفی شوند تا بتوانند در یک روند دموکراتیک در یک رقابت سالم شرکت کنند. فاز سوم نیز این است که یک شخص از بین افراد معرفی شده باقی بماند و مابقی به حمایت از او کنار بکشند. هم اکنون ما مرحله دوم را پشت سر گذاشته ایم و منتظر هستیم که نامزد واحد معرفی شود.
به باور من جریان اصولگرایی به این نتیجه رسیده است که با توجه به مشکلات و مسائل کشور و همچنین تنش های سیاسی موجود در رقابت ها به دنبال تشکیل دولت نیستند. شاید تشکیل دولت در سایه و انتقاد کردن از دولت کنونی، روش بهتری است تا بتوانند در 1400 با قدرت بیشتری وارد صحنه انتخابات شوند.

 برخی مخالفان جریان اصولگرایی می گویند آنها هنوز نتوانستند به وحدت نظر برسند و شکافی که چند سال اخیر برای آن پیش آمده بود را ترمیم کنند؟ دیدگاه شما دراین خصوص چیست ؟
**کنعانی مقدم: اصولگرایی یک جریان است و دارای طیف های وسیعی است این جریان اعم از طیف های تندرو و افراطی تا معتدل و عاقل و ... که در برخی اوقات با هم تداخل نظر دارند، نمی شود از جریان سیاسی به این وسعت انتظار داشت که به وحدت نظر برسد و همه یک حرف بزنند.

با توجه به آنچه گفته شد، آیا تشکل جمنا که با هدف انتخابات شکل گرفته است می تواند گسست موجود در جریان اصولگرایی را ترمیم کند؟
**کنعانی مقدم: با تشکیل جمنا، جریان اصولگرایی تا اندازه ای توانسته است وحدت خود را بازیابد.

**آیا جمنا می تواند در انتخابات به اهداف خود دست یابد؟
**کنعانی مقدم: در خصوص انتخابات نیز به نظر می رسد کسانی که در جمنا انتخاب شدند دارای آن اندازه از عقلانیت هستند که بدانند اگر تعدد آرا بر اساس نامزد باشد، این یک شکست انتخاباتی است و همان بهتر که وارد صحنه انتخابات نشوند.

 به نظر شما آیا با توجه به فعالیت های کنونی جمنا ، به عنوان تشکلی مشتمل بر طیف های مختلف اصولگرا، پس از انتخابات نیز می تواند ادامه داشته باشد؟
**کنعانی مقدم: به نظر من ائتلاف های سیاسی، ائتلاف های حداقلی هستند که در آستانه انتخابات شکل می گیرند و احزاب و گروه ها نیز به آنها می پیوندند و هدف جمعی را دنبال می کنند. اگر این حرکت به نتیجه برسد می تواند به یک جبهه و نهادی پایدار تبدیل شود که با تجمیع احزاب و گروه ها، پس از انتخابات نیز فعالیت داشته باشد. اما چنانچه با سازوکار تعیین شده، نتواند به نتیجه مطلوب و اهداف مورد نظر خود برسند. جمنا نیز بر این اساس اگر به نتیجه مطلوب خود برسد چشم انداز فعالیت سیاسی آن نیز روشن خواهد بود.

 به رغم حمایت جمنا از نامزدی حجت الاسلام رئیسی، او حضور خود در انتخابات را مستقل از گروه های سیاسی اعلام کرد، نظر شما در این باره چیست؟
**کنعانی مقدم: ما از حضور آقای رئیسی در انتخابات استقبال کردیم. زیرا حضور ایشان می تواند دو قطبی روحانی- احمدی نژاد را بشکند،دیگر اینکه حضور ایشان می تواند به نوعی محوریتی برای تجمیع نیروهای اصولگرا باشد. اما آقای رئیسی بدون داشتن یک عقبه سیاسی و بدون داشتن کادر قوی دولت در آینده که از مجموعه نیروهای موجود باشند، شکست می خورد و اگر نتواند آرای خاکستری را به خود جلب کند، بازهم با داشتن یک هیات دولت قوی موفق نخواهند بود.
ما باید ابتدا سعی کنیم مشارکت حداکثری را ایجاد کنیم. بدین معنا که مردم پای صندوق های رای حاضر شوند و سرنوشت خود را تعیین کنند. دیگر آنکه از دوقطبی حق- باطل، انقلابی- غیر انقلابی، جنگ طلب- صلح طلب، مردمی- حاکمیتی و ... در انتخابات دوری کنیم و رقابت های سیاسی را تبدیل به خصومت های جدی نکنیم.
 

 

 
میثم بیات خبرنگار همکاری ملی

انتهای پیام /*

بیانیه پایانی سومین کنگره حزب وحدت و همکاری ملی