تاریخ 1396/01/27 زمان 07:34:44 بازدید 474

کاهش تخلف های انتخاباتی با شفاف سازی هزینه ها

شفاف سازی منابع مالی و هزینه های انتخاباتی از ورود پول های نامشروع به انتخابات جلوگیری می کند و از استفاده یک سویه اموال عمومی می کاهد و تخلف های انتخاباتی نیز کاهش می یابد.

 

هدف از برگزاری انتخابات این است که حکومت وامدار اراده مردم باشد، مردم توانایی ابراز آزادانه اندیشه خود را داشته باشند، رأی دهندگان بتوانند خواست واقعی خود را بیان کنند و نمایندگان منتخب خویش را برای ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و ... برگزینند.

اما باید دانست برای انتخاب فرد اصلح بایستی به شناخت کافی و درست از نامزدها دست یافت تا اینگونه افرادی کارآمد به جایگاه های مختلف کشور تکیه زنند. به همین دلیل مرحله تبلیغات نقش مهمی در انتخابات دارد. امروزه ثابت شده است که منابع مالی تبلیغات و هزینه ‌هایی که در رقابت های انتخاباتی صرف می‌شود، می تواند در نتیجه انتخابات تأثیرگذار باشد. از همین رو با روی کارآمدن دولت یازدهم توجه اساسی به این مقوله شد و حسن روحانی رییس جمهوری با تقدیم لایحه «شفاف سازی منابع مالی و هزینه های انتخاباتی داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی» به نهمین دوره مجلس شورای اسلامی گامی مهم و اساسی در این راه برداشت هر چند مجلس در جلسه 2 آذر 1394 خورشیدی این لایحه را رد کرد.

این مهم همواره باید در نظر گرفته شود، در صورتی که هزینه های انتخاباتی شفاف و سقفی درباره صرف آن تعیین نشود و منابع تأمین مالی هزینه ها نیز مشخص نباشد، بدین ‌وسیله افرادی خاص می‌توانند با در اختیار داشتن سرمایه های نامحدود، نقش تعیین کننده ای در انتخابات و آینده سیاسی یک نظام داشته باشند. با توجه به مهم و تاثیرگذار بودن شفاف سازی منابع مالی و هزینه های انتخاباتی نامزدهای انتخابات پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا با «مجید فراهانی» کارشناس مسایل سیاسی و دبیر کل حزب ندای ایرانیان به گفت وگو پرداخت.

** شفاف سازی منابع مالی و هزینه ها؛ زمینه ساز کاهش تخلف های انتخاباتی
فراهانی با اشاره به هزینه های بالای انتخاباتی گفت: این هزینه ها باید شفاف سازی شود و در این میان بایستی به 2 نکته توجه داشت. از یک طرف جریان های سیاسی و افراد شاخصی که در صحنه انتخابات هستند، باید میزان هزینه هایی را که برای انتخابات صرف می کنند، به صورت واضح انتشار دهند زیرا این امر به میزان زیادی از تخلف های احتمالی که ممکن است در انتخابات به وجود آید، جلوگیری می کند و از طرفی نیز باید منشاء اصلی تامین هزینه های مالی که در جریان تبلیغات صرف می شود به صورت صحیح مشخص شود؛ یعنی بایستی به صورت علنی مشخص کرد که هزینه های هر کدام از نامزدها در انتخابات از چه راهی به دست می آید و منبع اصلی کجا است.

اگر مقدار زیادی از منابع مالی یک نامزد انتخاباتی به وسیله یک فرد و یک شرکت مشخص تامین شود، این امر به معنای آن است که در صورت پیروزی نامزد انتخاباتی آن فرد و شرکت می تواند تاثیر زیادی بر او داشته باشند و می توانند به دلیل حضور نامزد پیروز در عرصه قدرت، منابع مالی زیادی به دست آورند که این موضوع باعث ترویج فساد مالی در جامعه می شود.

**شفاف سازی منابع مالی و هزینه های انتخاباتی؛ کاهش استفاده یک سویه از اموال عمومی
این کارشناس مسایل سیاسی اظهار داشت: شفاف سازی منابع مالی و هزینه های نامزدها باعث می شود که آنها نتوانند از اموال عمومی استفاده یک سویه کنند زیرا یکی از مسایلی که در انتخابات باید به آن توجه کرد، خودداری از استفاده نامشروع و غیراخلاقی از اموال عمومی است؛ یعنی با شفاف سازی هزینه های انتخاباتی بایستی از استفاده یک سویه نامزدها از اموال عمومی جلوگیری کرد تا یک نامزد که از قدرت بیشتری برخوردار است به راحتی نتواند اموال عمومی را صرف هزینه های انتخاباتی خود کند. برای نمونه صدا وسیما و دیگر نهادهای عمومی نمی توانند برای یک نامزد خاص و گروهی از نامزدها تبلیغات انجام دهند و به تخریب یک نامزد بپردازند زیرا این امر نمونه بارز استفاده نامشروع از اموال عمومی است. همچنین استفاده یک سویه بعضی از نامزدهای انتخاباتی از مسجدها، هیات ها و ... نیز می تواند نمونه استفاده نامشروع از اموال عمومی باشد.

وی با اشاره به هزینه های تبلیغاتی نامزدهای انتخاباتی تصریح کرد: در انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی، نامزدهای انتخاباتی برای تبلیغات خود از پوستر و کاغذهای زیادی استفاده می کنند که این امر علاوه بر تخریب محیط زیست و تغییر دادن چهره خیابان ها، هزینه های زیادی نیز برای آنها در بردارد. در صورتی که در کشورهای مختلف استفاده از این شیوه های تبلیغاتی بسیار کم رنگ شده است و به جای آن از رسانه ها و پیام رسان های موبایلی استفاده می شود که این امر هزینه های مالی در انتخابات را کاهش می دهد و این نیاز کمتر به پول برای تبلیغات، باعث کاهش فساد نیز می شود. همچنین صدا وسیما می تواند با در اختیار گذاشتن عادلانه امکانات خود برای نامزدهای انتخاباتی نقش مهمی در کاهش تبلیغات پوستری ایفا کند که این امر نیز به نوبه خود کاهش هزینه های انتخاباتی را به دنبال دارد.

** شفاف سازی منابع مالی؛ جلوگیری از ورود پول های نامشروع به عرصه انتخابات
دبیر کل حزب ندای ایرانیان یکی از هدف های شفاف سازی منابع مالی و هزینه های انتخاباتی نامزدها را جلوگیری از ورود پول های نامشروع به انتخابات دانست و یادآور شد: ورود پول های نامشروع به حوزه انتخابات با هدف تداوم چرخش معیوب فساد صورت می گیرد؛ یعنی هنگامی که یک نامزد انتخاباتی به واسطه پول های نامشروع به پیروزی برسد بایستی با ایجاد پول نامشروع برای منبع مالی خود، ثروت آن منبع را بالا ببرد و همین موضوع دوباره اتفاق می افتد و باعث بازتولید فساد در جامعه می شود. همچنین ورود پول نامشروع به عرصه انتخابات توسعه سیاسی و اقتصادی کشور را به خطر می اندازد. برای نمونه در عرصه سیاسی می تواند از روی کار آمدن نمایندگان واقعی مردم جلوگیری کند و این مهم سبب فاصله میان حاکمیت و مردم می شود که در نتیجه توسعه سیاسی را با مشکل روبرو می کند.

نباید نامزدی با صرف هزینه های هنگفت پیروز انتخابات شود زیرا چنین نامزدی دیگر نماینده مردم نیست، بلکه نماینده سرمایه و پولی به شمار می رود که به واسطه آن پول و سرمایه پیروز شده است و امکان دارد این پول از روش های نامشروع حاصل شده باشد.

** شفاف سازی هزینه های مالی نامزدهای انتخاباتی؛ نیازمند همکاری قوا
فراهانی ارایه راهکار برای شفاف سازی منابع مالی، هزینه های انتخاباتی نامزدها و جلوگیری از ورود پول های نامشروع به عرصه انتخابات را نیازمند یک همکاری جامع میان قوه قضایی، دولت و مجلس شورای اسلامی دانست و اظهار داشت: مهم‌ترین مساله بر عهده دستگاه قضایی و امنیتی است که با شناسایی و برخورد جدی با مفسدان اقتصادی و با دارندگان مال نامشروع، باعث شود تا زمینه ظهور و بروز این کار در دستگاه‌های اجرایی، قضایی و نظام انتخاباتی فراهم نشود. همچنین مجلس شورای اسلامی باید با اتخاذ قانون های مربوطه، میزان سرمایه ای را که در انتخابات صرف می‌شود، محدود و از هرگونه پول نامشروع در جریان انتخابات پیشگیری کند و دولت نیز باید از روش های اجرایی و پیشنهاد قانون های لازم در مسیر شفاف سازی منابع مالی و هزینه های انتخاباتی گام بردارد. از این رو بایستی یک روند کلی و سیستماتیک برای نظارت بر این مساله اجرا شود. هنگامی که این شفاف سازی انجام گیرد رتبه کشور در عرصه فساد کاهش پیدا می کند و چهره واقعی افرادی که تخلف می کنند برای مردم مشخص می شود و نامزدهایی که مدافع حقوق مردم هستند در انتخابات رای می آورند.

**احزاب؛ راهی برای شفاف سازی منابع مالی و هزینه های انتخاباتی
این کارشناس مسایل سیاسی در ارتباط با فعالیت احزاب و هزینه انتخابات تصریح کرد: تامین منابع مالی نامزدهای انتخاباتی در کشورهای توسعه یافته از روش های مختلفی صورت می گیرد. نخست اینکه پیش نیاز انتخابات در تمامی کشورهای توسعه یافته، احزاب به شمار می روند که با هم رقابت و مردم از روش کمک های مالی شفاف به احزاب، آنها را در طول انتخابات حمایت می کنند و هر حزبی نیز با توجه به تعداد اعضا می تواند از کمک های دولتی برخوردار شود. از این رو این احزاب هستند که هزینه های انتخاباتی نامزدها را تامین می کنند. در ایران نیز برای اینکه منابع مالی و هزینه های انتخاباتی نامزدها شفاف شود باید حمایت مالی نامزدها را از افراد عضو احزاب و طرفداران آنها جمع آوری کرد.

 

 

منبع ایرنا

انتهای پیام /*

بیانیه پایانی سومین کنگره حزب وحدت و همکاری ملی