تاریخ 1396/01/29 زمان 09:52:27 بازدید 457

آسیای میانه و قفقاز؛ هدفگذاری دولت در سال جدید

 سفر کنونی وزیر امور خارجه کشورمان به همراه هیاتی بلندپایه به کشورهای حوزه آسیای مرکزی و قفقاز در فضایی انجام شده که بستر برای گسترش روابط ایران و جهان فراهم است و انتظار می رود در این سفر گشایش هایی را به ویژه در حوزه تجاری و اقتصادی شاهد باشیم.

 

 در ادامه سفرهای پسابرجامی، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان در صدر هیاتی از نمایندگان 30 بنگاه اقتصادی، موسسات صنعتی و بانکی یکشنبه بیست وهفتم فروردین ماه عازم ترکمنستان شد تا از آنجا سفر آسیای میانه ای خود را آغاز کند؛ سفری که گفته می شود برای تحقق بخشی از برنامه های شعار امسال رهبری با عنوان «اقتصاد مقاومتی: تولید و اشتغال» انجام گرفته است.
وزیر امور خارجه پس از ترکمنستان مسیر گرجستان و قرقیزستان را در پیش خواهد گرفت تا مهمترین ماموریت خود را در قالب توسعه تعاملات تجاری و اقتصادی انجام دهد.

** گسترش مبادلات تجاری؛ محور رایزنی های کنونی
پس از برجام و باز شدن راه مبادلات و تعاملات ایران با جهان به نظر می رسد که هدف از این سفر بیشتر به موضوع تعاملات اقتصادی معطوف باشد ضمن آن که از ترکیب هیات همراه وزیر امور خارجه نیز این موضوع آشکار می شود.
پیشتر حجت الاسلام «حسن روحانی» رییس جمهوری نیز در جریان سفری به چند کشور حوزه آسیای مرکزی و قفقاز از جمله قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان بستر را برای همکاری ها بیشتر فراهم کرد. در جریان آن سفر چند سند همکاری در زمینه های مختلف به امضا رسید که فقط پنج سند آن مربوط به ایران و ارمنستان بود.
در سفر کنونی وزیر امور خارجه و تیم همراه وی، علاوه بر گفت وگوهای سیاسی و اقتصادی بین نمایندگان ایران و سه کشور مورد نظر، نشست ‌های اقتصادی مشترکی نیز بین موسسات و بنگاه‌های اقتصادی و بازرگانی دو طرف انجام می شود که نشست مشترک صبح دوشنبه بین ایران و ترکمنستان از آن جمله بود.
لازم به بیان است که ایران و کشورهای حوزه آسیای مرکزی و قفقاز از دهه های پیش روابط دوستانه ای را تجربه کرده اند و جمهوری اسلامی از نخستین کشورهایی بود که بعد از استقلال آنها، این رویداد را به رسمیت شناخت. حال یکی از اهداف وزیر امور خارجه از این سفر، حضور در بیست وپنجمین سالگرد استقلال آنها است.

** ایران و آسیای میانه؛ ضرورت توجه به ظرفیت های بالقوه
به رغم وجود بسترها و ظرفیت های مشترک بین ایران و کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز، متاسفانه سطح همکاری ها و مبادلات با میزان مورد انتظار بسیار فاصله دارد.
در همین راستا بود که ظریف درباره اهداف سفر هیات ایرانی اظهار کرد: امکان همکاری های ترانزیت با گرجستان برای اتصال دریای سیاه به خلیج فارس و اقیانوس هند وجود دارد که راه بسیار مطلوبی برای آینده ترانزیت و راهگذر شمال-جنوب در جهان خواهد بود.
بر پایه سخنان «گوانچ رجب اف» قائم مقام وزارت اقتصاد و توسعه ترکمنستان در همایش مشترک تجاری دو کشور، حجم مبادلات تجاری ایران و ترکمنستان در سال گذشته به رقم 1.7 میلیارد دلار بوده است. در حال حاضر ایران در 87 طرح در خاک ترکمنستان مشارکت و سرمایه گذاری کرده است و 30 شرکت ایرانی در ترکمنستان به ثبت رسیده اند و به کارهای اجرایی پروژها مشغول اند.
هرچند برخی آمارها از حجم مبادلات نزدیک به 2 میلیاردی بین ایران و ترکمنستان حکایت می کنند اما کارشناسان معتقدند با وجود ظرفیت های گوناگون همکاری، این حجم می تواند به 10 میلیارد دلار نیز برسد.
این موضوع نسبت به روابط ایران و گرجستان نیز صادق است. بر پایه آمارها، حجم مبادلات تجاری ایران و گرجستان در سال 2015 به حدود 127 میلیون دلار می رسید و با سفر کنونی وزیر امور خارجه انتظار می رود این حجم مبادلات افزایش یابد. بخش کشاورزی، صنایع ساختمانی و کالاهای بهداشتی، کشت های فرامرزی و صنایع تکمیلی زمینه های مناسبی برای گسترش و توسعه همکاری های این دو کشور هستند.
مقصد بعدی ظریف و تیم همراه وی، کشور قرقیزستان است که حجم روابط این کشور با ایران نیز با وجود ظرفیت های بالقوه چندان مناسب نیست. حجم بروابط تجاری دو کشور در سال گذشته 24 میلیون دلار برآورد شده است که در فضای پسابرجام و تلاش های دولت یازدهم انتظار می رود که افزایش یابد. کشاورزی و خدمات فنی و مهندسی از جمله زمینه ها و علایق مشترک این دو کشور به شمار می رود.

** کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز در روابطی چندجانبه
آن چه که در بخش پیش مورد اشاره قرار گرفت به روابط دوجانبه ایران با سه کشور حوزه آسیای میانه و قفقاز ارتباط می یافت اما در سطحی بالاتر همکاری های چندجانبه درون منطقه ای است. کشورهای عضو «سازمان همکاری اقتصادی» (اکو) شامل ایران، ترکیه، پاکستان، افغانستان، آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان از ده ها پیش با تشکیل این اتحادیه اقتصادی تلاش کردند تا موانع موجود بر سر راه گسترش همکاری ها را بردارند.
با مشارکت وزیر امور خارجه و همراهان وی در نشست های اقتصادی مشترک انتظار می رود تا نمایندگان بخش خصوصی این کشورها با یکدیگر آشنا شده و از محصولات و خدمات یکدیگر اطلاع یابند. بنابراین، در کنار همکاری بخش های دولتی، بستر برای توسعه همکاری های بخش خصوصی نیز هموار خواهد شد.
علاوه بر همکاری های اقتصادی و تلاش برای گسترش مبادلات تجاری دوجانبه و چندجانبه، تعاملات سیاسی نیز مورد توجه بوده است به ویژه در شرایطی که خطر تروریسم افراط گرایی، جهان را تهدید می کند. در چنین شرایطی همکاری های نزدیک درون منطقه ای از اهمیت فزاینده ای برخوردار شده است.
 

 

انتهای پیام /*

بیانیه پایانی سومین کنگره حزب وحدت و همکاری ملی