تاریخ 1396/02/31 زمان 18:01:54 بازدید 448
حسن روحانی با بیش از ۲۳ میلیون رای پیروز انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم شد:

آغازی دوباره

حسن روحانی با بیش از ۲۳ میلیون رای پیروز انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم  شد

آغازی دوباره

 

 

 

 

گروه سیاست: حسن چشمی؛ سرانجام 29 اردیبهشت فرارسید و مردم با حضور گسترده در انتخابات شرکت کردند و این بار به اعتقاد همه مردم سنگ تمام گذاشتند و با انتخاب  دولتی با پشتوانه مردمی راه دوبار ه را آغاز کردند تا شاید آینده روشن برای ملت ترسیم گردد. براساس نتیجه قطعی شمارش آرای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری حسن روحانی با  ۲۳  میلیون و    ۵۴۹ هزار و   ۶۱۶ رای از کل آرای ماخوذه در مرحله اول، حائز اکثریت مطلق آراء و به عنوان رییس‌جمهور منتخب مردم برای ۴ سال آینده انتخاب شد. حسن روحانی دوباره به ریاست‌جمهوری اسلامی ایران رسیدو حالا نوبت روحانی است که به آنچه که گفته و قول داده عمل نماید. نزدیک به یک ماه ماراتن نفس‌گیر تبلیغاتی کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم سرانجام با پیروزی «شیخ دیپلمات» بر «سید قضات» پایان یافت.انتخابات ۹۶ از چندماه پیش کلید خورده بود اما تنور انتخابات از ۲۲ فروردین یعنی آغاز نام‌نویسی نامزدها داغ شد. پس از بررسی صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان سرانجام نام شش نفر به عنوان کاندیدای این انتخابات اعلام شد. اسحاق جهانگیری، سیدمصطفی آقامیرسلیم، حسن روحانی، سیدابراهیم رئیسی، محمدباقر قالیباف و سیدمصطفی هاشمی‌طبا شش نفری بودند که باید با هم رقابت می‌کردند.

سه در مقابل سه. از ابتدا هم مشخص بود که در جناح اصلاح‌طلب قرار نیست جهانگیری با رئیسش روحانی رقابت کند و هاشمی‌طبای نزدیک به اصلاح‌طلبان هم از مدافعان دولت خواهد بود. در جناح اصولگرا هم جبهه مردمی نیروهای انقلاب (جمنا)‌ می‌خواستند از میان رئیسی و قالیباف کسی را که احتمال رای آوری بیشتری دارد انتخاب کنند و میرسلیم هم از سوی موتلفه رقیب  دولت روحانی شد.با آغاز تبلیغات کاندیداها و برگزاری مناظره ها مشخص شد قرار است رئیسی در کناری بایستد و قالیباف با حملاتش توجه روحانی و جهانگیری را به خود جلب کند و ضربه‌گیر سید اصولگرایان شود. تیم روحانی - جهانگیری هم با فراز و فرودی حساب‌شده هم حملاتی را علیه رقیب آغاز کردند و هم به دفاع از عملکرد چهارساله‌شان پرداختند. در این میان نقدهای میرسلیم به دولت و دفاعیات هاشمی‌طبا از دولت هم جای خود را داشت.به هر حال پس از آن‌که بیشتر برنامه‌های زنده تلویزیونی کاندیداها به اتمام رسید در چند روز باقی مانده به انتخابات قالیباف به نفع رئیسی کناره گیری کرد تا اصولگرایان بعد از سال‌ها طعم وحدت را بچشند. هرچند میرسلیم زیر بار ائتلاف نرفت و همچنان در صحنه ماند. درسوی دیگر هم جهانگیری که ازابتدا از او به عنوان کاندیدای پوششی نام برده می شد به نفع روحانی کنار رفت تا عملا انتخابات به عرصه رقابت بین رئیسی و روحانی تبدیل شود.با وجود همه اتفاقات همانطور که رئیس‌جمهور بعد از انداختن رای خود به صندوق تاکید کرد: هر کسی که با رای مردم انتخاب شود،‌ همه در این چهار سال باید به او کمک کنیم تا این بار سنگین مسئولیت را به مقصد برسانیم و همچنین بخاطر اشتغال فرزندان، تولید ملی، افزایش صادرات غیرنفتی و تاثیرگذاری‌مان در سطح جهان و اعتلای فرهنگ و نشاط مردم و نیز وحدت کشور باید ‌به او کمک کنیم.حالا دیگر انتخابات تمام شد و حسن روحانی چهار سال دیگر نه فقط رئیس‌جمهور  آن‌ها که به او رای داده‌اند، بلکه رئیس‌جمهور بیش از ۸۰ میلیون ایرانی خواهد بود. تمامی رقبا هم از ا می‌توانند اگر برنامه‌ای برای کمک به دولت دارند در اختیار رئیس‌جمهور قرار دهند تا بتواند در چهار سال آینده مسیر توسعه و پیشرفت ایران اسلامی را هموار کند. دیگر زمان چوب لای چرخ گذاشتن و رجز خواندن نیست. باید علاوه بر مطالبه قول‌هایی که در انتخابات از سوی روحانی مطرح شده همه به او کمک کنند که پیشرفت اقتصادی حاصل، خروج از رکود میسر، آزادی بیشتر و کرامت ایرانیان حاصل شود تا آینده‌ای بهتر برای فرزندان ایران رقم بخورد. وزیر کشور با اعلام نام حسن روحانی به عنوان رییس جمهور منتخب دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: نتایج انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا از طریق استانداری‌ها اعلام خواهد.

 

 عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور دیروز‌پس از پایان شمارش آرای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در نشستی خبری که در محل ستاد انتخابات کشور برگزار شد، اظهار کرد: امروز خوشحالیم و خدا را شکر می‌کنیم به خاطر نعمت مردم انقلابی، مومن و خوب. همچنین خدا را شاکر هستیم به خاطر نعمت جمهوری اسلامی و مردم‌سالاری حاکم در آن که مردم عزیز ما در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی، مشارکت در تعیین سرنوشت خود را پیدا کردند.وی خاطرنشان کرد: به لطف خدا مردم همواره در انتخابات‌های انجام شده تاکنون با خلق حماسه‌ها و حضور پرشور خود صفحات زرینی در تاریخ انقلاب اسلامی به یادگار گذاشته‌اند و امروز نیز یکی از صفحات پرافتخار تاریخ مردم‌سالاری ایران رقم خود و حماسه مردم ثبت گردید.

وزیر کشور گفت: ‌به لطف خدا انتخابات امسال با امنیت کامل و شور و نشاط و حضور مضاعف مردم پای صندوق‌های رأی برگزار شد و مردم پای صندوق‌های رأی به جهانیان حضور خود را نشان دادند و بار دیگر اعلام کردند که حامی انقلاب اسلامی، متحد و منسجم برای دستیابی به اهداف انقلاب اسلامی هستند.وی با تقدیر از دست‌اندرکاران انتخابات اظهار کرد: از همه دست‌اندرکاران انتخابات که در حوزه اجرا، نظارت،‌ انتظامات، امنیت، تبلیغات، قوه قضاییه، مجلس، شورای نگهبان و سایر دست‌اندرکاران از جمله بسیج و سپاه که در حوزه امنیت فعال بودند تشکر می‌کنم و اعلام می‌کنم که به لطف خدا توانستیم به کمک همدلی یکدیگر پیروزی مردم ایران را به گوش همه جهانیان برسانیم.وزیر کشور در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری گفت: بر اساس آخرین نتایجی که از 99.7 درصد شعب اخذ رأی دریافت شده از 41 میلیون و 220 هزارو 131 نفر مأخوذه، حسن روحانی با 23 میلیون و 549 هزارو 616 رأی، 57 درصد آرا را به خود اختصاص داد و به عنوان رییس جمهور مردم عزیز ایران انتخاب شد.رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: ابراهیم رئیسی نیز با کسب 15 میلیون و 786 هزارو 449 رأی (38.5 درصد آرا)، مصطفی میرسلیم با کسب 478 هزارو 215 رأی و مصطفی هاشمی طبا با کسب 215 هزارو 450 رأی به ترتیب نفرات دوم تا چهارم شدند.وی همچنین اظهار کرد: امیدواریم خداوند به همه توفیق دهد تا بتوانیم در مقابل اراده و حضور پرشور مردم، مطالبات و خواست آنها را در حوزه اجرایی با همکاری یکدیگر و با پایان رقابت‌ها و آغاز رقابت‌ها برآورده کنیم.رحمانی فضلی همچنین با تقدیر از مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: لازم است از مقام معظم رهبری که همواره در جهت افزایش مشارکت در انتخابات تأکید داشتند و در تمام مراحل ما را مورد لطف خود قرار دادند تشکر کنم.وزیر کشور در پایان درباره اعلام نتایج انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا تأکید کرد: نتایج این انتخابات‌ها از طریق استانداری‌های هر استان و همچنین فرمانداری‌های سراسر کشور اعلام خواهد شد.

 

ملت بزرگ ایران! شما زمانه را به جلو راندید و نشان دادید ملتی یکپارچه هستید

 

 حجت الاسلام و الملسمین دکتر حسن روحانی در نخستین گفت و گوی مستقیم تلویزیونی با مردم پس از پیروزی در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری با قدردانی از ملت ایران گفت: امیدوارم وکیل شایسته ای برای نمایندگی مطالبات شما مردم عزیز ایران باشم.به گزارش ایرنا، دکتر حسن روحانی در این گفت و گوی زنده تلویزیونی در برنامه ' اینجا ایران است'خطاب به ملت ایران گفت: سلام و درود خالصانه من بر ملت بزرگ ایران که با حضور و مشارکت گسترده معنا دار و موثر خود در انتخابات اردیبهشت 96 گامی بلند در راه اعتلا و منافع ملی و سرافرازی ایران عزیز برداشت.رئیس جمهوری با بیان این که' بیش از 41 میلیون رای شما تاریخ کشور را از توقف و تردید به در آورد و ایران را در تداوم راه توسعه و ترقی خویش قرار داد' ، افزود: شما دیروز به همه آنها که ما را به بازگشت به گذشته یا توقف در شرایط فعلی می خواندند ' نه ' گفتید و زمانه را به جلو راندید.روحانی گفت: مشارکت تاریخی شما در پای صندوق رای فارغ از آنکه در این رقابتی ترین انتخابات تاریخ ایران به چه کسی رای دادید شگفتی ساز شد.رئیس جمهوری گفت: اعتماد دوباره شما به این جانب سبب شد که بار سنگین را بر دوش خویش احساس کنم و من امیدوارم وکیل شایسته ای برای نمایندگی مطالبات شما مردم عزیز ایران باشم.روحانی ادامه داد: شما با این رای نشان دادید ملتی یکپارچه هستید که با وجود قطب بندی های سیاسی هیچ کس نمی تواند شما را به ورطه نزاع های بیهوده طبقاتی، قومیتی، فرقه ای ،قبیله ای ،شهری یا روستایی بکشاند.رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: رای منسجم شما در همه مناطق کشور نشان داد که 'یک ملتید' و ' یک دولت' دارید و ' یک رئیس جمهوری' می خواهید که رئیس همه جمهور و صد البته خادم همه مردم باشد.وی اضافه کرد: درود بر همه جوانان، دختران، پسران ، مردان و زنان شهری و روستایی فارس، ترک، کرد، لر،عرب، بلوچ، گیلک ، مازنی، سیستانی در سرزمین پرستاره ایران.رئیس جمهوری اظهارداشت: درود بر معلمان غیرتمند که بر تندباد سیاه تهمت خروشیدند؛ درود بر دانشجویان، هنرمندان، اصحاب رسانه، ورزشکاران، کارآفرینان، کشاورزان، صنعتگران، کارگران و کارمندان که با ایجاد موجود خروشان بی نظیر به استقبال دولت دوازدهم شتافتند.روحانی گفت: سلام و درودم بر رهبری فرهیخته انقلاب اسلامی که حکیمانه و مشفقانه امواج پرتلاطم انتخابات را آنچنان به ساحل آرامش هدایت کردند که شور و هیجان رقابت های انتخاباتی در نهایت به صندوق عزت و استقلال و اقتدار ملت هدایت گردید.رییس جمهوری با بیان این که «ملت بزرگ ایران، پیروز اصلی این انتخابات شما ملت بزرگ هستید» گفت: پیروز انتخابات جمهوریت، اسلامیت است. پیروز انتخابات آزادی و استقلال است. پیروز انتخابات حاکمیت ملی است. این پیروزی، پیروزی صلح و آشتی بر تنش و خشونت بود. این پیروزی، پیروزی وحدت و انسجام ملی بر انشقاق و چند دستگی بود.وی افزود: سپاس این فرزند کوچک ملت و این فرزند حوزه و دانشگاه ارزانی مقام معظم رهبری (مدظله عالی)، مراجع عظام تقلید، فضلای حوزه علمی، اساتید، هنرمندان، فرهنگیان، حقوقدانان، ورزشکاران و همه اقشار ملت .

روحانی گفت: جا دارد یاد کنم از مرد اعتدال و سازندگی مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی که واقعا جای ایشان در این صبح پیروزی خالی است. همچنین  از خاندان امام راحل و یادگارش سید حسن خمینی از علی اکبر ناطق نوری، از برادرم اسحاق جهانگیری از همه خانواده های عزیز شهدا به ویژه شهید مطهری، بهشتی از همه فعالان سیاسی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ویژه ریاست محترم مجلس، همه احزاب و ستادها و به ویژه فعالان فضای مجازی که توانستند این امواج خروشان پرمعنا را به اعماق جامعه بگسترانند و عظمت حضور را بیافرینند.روحانی افزود: من با کمال خضوع دست همه کسانی را که با رای مثبت خویش به این خادم کوچک خود اجازه ادامه ماموریت دادند می بوسم. و از خداوند بزرگ می خواهم که به این کمترین شایستگی آن را عطا کند که با خدمات صادقانه خود اعتماد و حمایت حتی آنها که به من رای ندادند کسب کنم. و با تمام توان پاسدار حقوق و عزت و سربلندی همه آحاد ملت ایران باشم.روحانی خاطرنشان کرد:انتخابات صحنه تصمیم گیری و روشی مردم سالارانه برای حل مسالمت آمیز اختلاف نظرهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بر پایه رای مردم است ونه آغازی برای توسعه و تداوم و عمیق تر کردن آنها.رییس جمهور گفت:مردم ما در این انتخابات با درک نظرهای گوناگون راه آینده خود را انتخاب کردند ،همه باید به خواست و تصمیم مردم احترام بگذارند.وی ادامه داد: امروز انتخابات پایان یافته و من رییس جمهور همه ملت ایران هستم و نیازمند کمک تک تک مردم ایران حتی کسانی هستم که مخالف من و سیاست های من بوده اند.

روحانی گفت:من دست یاری و دوستی خود را صمیمانه به سوی همه مردم ایران همه جناحها، همه احزاب و اقشار مختلف مردم دراز می کنم.رییس جمهور منتخب خاطرنشان کرد: من طبق قاعده مردم سالاری و به حکم قانون به مخالفان خود هم احترام می گذارم و حق آنان را برای انتقاد از دولت پاس می دارم.روحانی افزود: مردم سالاری دینی یعنی همین، اسلام رحمانی یعنی همین، امروز ایران سربلندتر از هر زمان دیگر آماده گسترش روابط خود با جهان برپایه احترام متقابل و منافع ملی خود است.

وی با بیان اینکه پیام ملت ما به روشنی و وضوح در این انتخابات به جهانیان اعلام شد،خاطرنشان کرد:امروز دنیا به خوبی می داند که ملت ایران مسیر زندگی در تعامل با جهان به دور از خشونت و افراطی گری را برگزیده است.وی تصریح کرد: ملت ما می خواهد در صلح و دوستی با جهان زندگی کند ولی در عین حال حاضر نیست تحقیر یا تهدیدی را بپذیرد این مهمترین پیامی است که ملت ما انتظار دارد توسط همه دولتها،همسایگان بویژه قدرتهای بزرگ جهانی به درستی شنیده شود.رییس جمهوری ادامه داد: انتخابات ما به همسایگان و منطقه اعلام کرد راه تامین امنیت در این منطقه تقویت دموکراسی و مردم سالاری و احترام به آرای مردم است و نه تکیه بر قدرتهای خارجی.روحانی گفت:مردم شریف ایران! ما به نیروهای مسلح قهرمانمان در ارتش ،سپاه، بسیج و نیروی انتظامی افتخار می کنیم و تداوم اقتدار آنان را ضامن صلح و ثبات در منطقه وامنیت و آسایش مردم خود می دانیم.روحانی گفت: اینک که رییس جمهور برگزیده شما با کوله باری از تجربه با ارزش دولت یازدهم و با چشم اندازی روشن وامید بخش با روحیه ای تازه و شاداب و لبریز از عشق ومحبت به تمامی ایرانیان از شما ماموریت یافته است تا با درس آموزی از تجربه گذشته و با شتابی افزون تر و یارانی پرتلاش تر کار خود را آغاز کند بیش از گذشته دست نیاز به سوی شما دراز می کند.وی اضافه کرد:در این راه پرمشقت ولی پرافتخار از خداوند منان می خواهم تا یکدل و یکپارچه و با عزمی راسخ و استوار دست به دست هم داده برای ساختن ایران عزیز با اراده ای مستحکم و امیدی پرنشاط به پیش برویم.رییس جمهوری اضافه کرد:خود را متعهد به برنامه اعلام شده ام و همه آنچه با شما مطرح کرده ام می دانم و با عزمی راسخ و با اطمینان به حمایت مستمر شما مردم عزیز در این مسیر گام برخواهم داشت.وی تصریح کرد: برخود لازم می دانم از تمامی دست اندرکاران برگزاری این اتخابات شکوهمند بویژه شورای محترم نگهبان، وزارت کشور، استانداران، فرمانداران،بخشداران،همه نیروهای اجرایی ،نظارتی، نیروهای انتظامی و امنیتی رسانه های جمعی و اجتماعی تشکر ویژه نمایم و همت و مجاهدت آنان را در محافظت از آرای مردم به بزرگی و سپاس یاد کنم.

بیانیه پایانی سومین کنگره حزب وحدت و همکاری ملی