تاریخ 1396/04/13 زمان 16:18:02 بازدید 511

کره‌شمالی: موشک آزمایش شده بالستیک قاره‌پیما بود

کره‌شمالی: موشک آزمایش شده بالستیک قاره‌پیما بود

آزمایش موشک بالستیک کره شمالی

کره شمالی مدعی شد موشکی که امروز سه شنبه شلیک شد نخستین موشک بالستیک قاره‌پیمای این کشور بوده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری پرس اسوسیشن، این ادعا از سوی دولت کره شمالی یک تغییر اساسی و بالقوه در چالش نظامی میان آمریکا و پیونگ یانگ محسوب می‌شود.

کره شمالی پیشتر پرتاب‌های ماهواره‌ای را داشت که تحلیلگران می‌گویند برای منحرف کردن توجهات از آزمایش تکنولوژی موشکی دوربرد بوده است.

در صورتی که تایید شود موشکی که امروز آزمایش شده بالستیک قاره‌پیما است گامی اساسی در ساخت یک موشک مسلح اتمی برای کره شمالی خواهد بود که می‌تواند هر قسمتی از آمریکا را هدف قرار دهد.

همچنین گفته شده این پرتاب موفقیت‌آمیزترین آزمایش موشکی کره شمالی محسوب می‌شود.

یک تحلیلگر تسلیحاتی گفته است: این موشک به قدری قدرتمند است که می‌تواند به آلاسکا برسد.

به نظر می‌رسد پرتاب این موشک هشدار سیاسی به واشنگتن و متحدان اصلی آسیایی آن، سئول و توکیو باشد چراکه موضع خود را در قبال پیونگ یانگ اعلام کرده و خواستار مقابله با برنامه‌های اتمی و موشکی این کشور هستند.

یک دانشمند موشکی آمریکا نیز گفت: اگر زمان و فاصله پیمایش این موشک پرتاب شده درست باشد یک پرتاب موفقیت آمیز محسوب می‌شود و می‌تواند برد حداکثری ۴۱۶۰ مایلی داشته باشد.

برخی از تحلیلگران بر این باورند که کره شمالی تکنولوژی مسلح کردن موشک‌های کوتاه برد با کلاهک اتمی را دارد اما هنوز به فناوری مسلح کردن موشک‌های دوربرد به کلاهک اتمی دست نیافته است.

یوشیهده سوگا، دبیر کابینه ژاپن نیز اعلام کرد: برد این موشک که به تازگی پرتاب شده بالاتر از پرتاب‌های قبلی بوده است.

انتهای پیام

بیانیه پایانی سومین کنگره حزب وحدت و همکاری ملی